# عنوان تعداد قیمت  
  مجموع قیمت ها تومان
تک‌نگاشت‌‌ های محله‌‌ ای، گزیده‌ ای از گزارش‌ های پژوهشگران محله از شهر تهران
عنوان : تک‌نگاشت‌‌ های محله‌‌ ای، گزیده‌ ای از گزارش‌ های پژوهشگران محله از شهر تهران
نویسنده : علی اصغر محکی
ناشر : تیسا
تدوین : اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران
شابک : ۰-۸-۹۲۹۷۵-۶۰۰-۹۷۸
تاریخ چاپ : بهار ۱۳۹۱
نوبت چاپ : نخست
تعداد صفحه : ۴۰۶
وزن : ۲۵۰ گرم
قیمت : ۶,۶۰۰ تومان
تخفیف : ۱۰ %
موضوع : کتاب شار
وضعیت : ناموجود
اضافه به سبد خرید
تعداد بازدید : ۷۲۸

تک‌نگاشت‌‌ های محله‌‌ ای، گزیده‌ ای از گزارش‌ های پژوهشگران محله از شهر تهران

علی اصغر محکی

محله‌های تهران خواه قدیمی و خواه جدید، هر کدام دنیای خود را دارند. این تفاوت را می‌توان هم در ظاهر آنها دید و هم در خلق و خوی رفتار و آداب و سلوک ساکنان هر محله. اگر تهران‌نشینان خود را «تهرانی» می‌نامند، به این معنا نیست که همه آنها در بستری یک‌شکل و یکنواخت از کالبد شهری به سر می برند و می‌شود ویژگی یکسانی از صفات تیپولوژیک را برایشان برشمرد. برعکس، منطقی‌تر این است که تهران را به مثابه آمیزه خرده‌فرهنگ‌های ناهمگونی دانست که به نحوی شگرف در کنار هم پیوند خورده‌اند.
امتزاج همزمان زشتی‌ها و زیبایی‌ها، دیگر ویژگی محله‌های تهران است. شهروندان تهرانی در کنار آداب نیکویی همچون نوع‌دوستی، معرفت، صراحت بیان و شاد بودن، بعضاً شاهد پلیدی‌هایی نیز در گوشه و کنار محله‌شان هستند که آزارشان می‌دهد. خاستگاه این زشتی‌ها، هرچه باشد، دلیل نمی‌شود تداوم حضور را تحمل کرد. اگر شرایط بد اقتصادی یا ناکارآمدی نهادهای فرهنگی ـ اجتماعی و سازمان‌های رسمی، پدیده‌هایی ناگوار همچون بیکاری، طلاق، جرایم و بدرفتاری‌ها را دامن می‌زند، باید به این باور امیدبخش برای حل مشکلات تکیه کرد که: هرجا مردم، آگاهانه، هوشیارانه و سازماندهی‌شده، به صحنه وارد شده‌اند، حاصل مشارکت معنادار آنان، به عقب راندن پلشتی‌ها و نظم و سامان گرفتن امور بوده است.
پس اگر بپذیریم ایده «محله‌محوری» در ذات خود، مشارکت معنادار مردم محله‌های شهرمان را تقویت می‌کند، بیراه نیست این ایده را حمایت کنیم تا نیک‌بختی جانشین شایسته زشتی‌ها شود. برای اینکه ایده محله‌محوری، منتهی به نتایج عملی و کارگشا شود، مقدماتی لازم دارد. از جمله این مقدمات، گردآوری اطلاعات محله، به‌ویژه از رهگذر تک‌نوشته‌های فرهیختگانی است که در آن محله‌ها روزگار می‌گذرانند یا زمانی را به تفحص در محله سپری کرده‌اند. این نوشتارها ارزشمندند. چرا که حاصل تأمل و اندیشه افرادی کارآزموده در فضا و احوال محله است. به همین دلیل جا دارد این نوشتارها گرد هم آید و در اختیار همه کسانی قرار گیرد که قدرش را می‌دانند و از آن برای دگرگونی امور به سوی خوب‌تر شدن بهره می‌برند.

عنوان پیام
متن پیام